Müşteri Hizmetleri ve Hizmet Yönetimi

Nobel Elektrik ve Enerji ailesi olarak hedefimiz bizden aldığınız hizmetleri eksiksiz, zamanında, nitelikli ve talep edilen kapsam dahilinde siz değerli müşterilerimize sunmaktır. Vermiş olduğumuz tüm hizmetler müşterilerimizin denetimine açıktır. Vermiş olduğumuz hizmetlerde muayene faaliyetlerinin içeriğinden asla ödün verilmeden, çözüm odaklı olmayı görev ediniriz.

Müşterilerimizden gelen talep, şikayet, öneri, itiraz, ve takdirlere aynı önem düzeyinde değerlendirilir ve hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamaya çalışırız.

Nobel Elektrik ve Enerji müşteri sadakatine önem verir. Müşterileri açısından uzun ömürlü bir çalışma ortağı olmayı amaçlar. Nobel Elektrik ve Enerji kalıcı rekabetin deneyim ve bilgi birikimi ile sağlandığını bilir.

Muayene Kuruluş Hizmetleri

Nobel Elektrik ve Enerji vermiş olduğu tüm hizmetleri müşterileri için ulaşılabilir hale getirmekten ve müşterilerine adil ve eşit davranmaktan sorumludur.

• İnternet sitesi üzerinde kuruluşun amacı, kalite politikası, sertifikaları ve muayene kapsamlarına ilişkin bilgi yer alır, www.nobelmuhendislik.com aktif ve günceldir.
• Müşterilerimizin şikayet ve itirazları bizi geliştirir. Şikâyet ve itirazların yönetimi için internet sitesinde bilgi verir, müşterinin bize ulaşmasını kolaylaştırırız.
• Her yıl başında muayene hizmet bedelleri belirlenir ve tüm müşterilerine eşit hizmet üretmeye çalışırız.
• Üretilen muayene hizmetlerinin içeriğinde herhangi bir değişiklik var ise müşteri bu konuda bilgilendirilir.
• Akreditasyon kapsamı dışında üretilen bir hizmet var ise bu konuda müşteri bilgilendirilir.
• Teknik Muayene tarafından görevlendirilen tüm muayene personelleri konusunda uzman ve yasal mevzuat kapsamında gerekli yeterlilik belgelerine sahiptir.
• Hazırlanan tüm muayene raporlarının açık, şeffaf, doğru, eksiksiz ve anlaşılabilir olmasına dikkat eder.
• Müşterilerimizin bizim hakkımızdaki fikirleri önemlidir. Bu nedenle periyodik olarak anket yapar müşteri memnuniyetini ölçeriz.
• Mevzuat gereği zorunlu olan uygulamalarda müşterilerimizi uyar ve bilgilendiririz.

Mesleki Sorumluluk

Nobel Elektrik ve Enerji yapmış olduğu muayene hizmetlerinde personelin yapmış olduğu eksik veya hatalı ölçümlerden kaynaklı her türlü zararı üstlenir. Muayene personelleri bu sorumluluk bilinciyle kontrolleri gerçekleştirilir.

Müşteri Memnuniyeti

Nobel Elektrik ve Enerji olarak müşteri memnuniyeti her yaptığımız ölçüm ve muayene sonunda yapılan anketle ölçülmekte ve müşterilerimizin taleplerini değerlendirmekteyiz. Memnuniyet derecesi, Müşteri için önemi, Hizmet Kalitesi, İletişim, Performans, Fiyatlar, İtiraz ve Şikâyetler başlıkları ile analiz ettiğimiz anket başlıklarımız belirtilmektedir.